Първи свободен час
Чай. Как го пият по света?
От поколение на поколение се предават някои от най-известните билки и техните действия. Мащерката е против кашлица, лайката е когато те боли гърлото, а ментата е за успокоение. Иначе казано, чаят е винаги подходящ.
Билковите чайове са прекрасно хидратиращо средство с полезни свойства. Чай Биопрограма малина и шипка 20бр, черния бъз и ехинацеята са много вкусни и ефективни имуностимуланти. Черният чай може да помага при отслабване, тъй като забързва метаболизма, но само, ако се консумира без любимата съставка на британците – млякото.
Зелен чай с мента Ahmad Tea Mint Mystique 10бр х 2 също е чудесен помощник при борбата с килограмите.
Чаените традиции, които се спазват стриктно в азиатските страни и най-вече в Китай и Япония, са нещо свещено. С тях обаче е свързано и доброто познаване на билките, както и на подходящите съдове и правила при приготвянето на чайовете.
Китайците, които са смятани за истинските „родители“ на чая и чаените церемонии, различават 6 вида чай, като може би най-непознатия сред тях е жълтия чай. Причината се крие в това, че поради жълтия цвят на листата, от които се приготвя запарката, те са станали негодни и се считат за долнопробни. Истината на пожълтяването обаче се крие в процеса на обработка на чаените листа.
Днес много малко хора пият жълти чайове. В Китай и Япония можете много рядко да ги срещнете по магазините, а в Европа и САЩ е почти невъзможно. Макар, че преди векове са били предпочитани, популярността им постепенно намалява.
Зеленият чай в различна употреба
Всички сме запознати с невероятни ползи на зеления чай. Истината обаче е, че можем да се възползваме от благоприятното му действие, като го използваме не само като напитка.
Можете да получите страхотна освежаваща терапия за кожата на лицето си, като сварите едно пакетче зелен чай в много малко вода. След това изчакайте да се охлади и добавете три лъжички захар. Нанесе по лицето и разтрийте с кръгообразни движения. След това ще видите как кожата е чудесно ексфолирана и свежа.
Ако сутрин се събуждате с подпухнали очи, отново може да включите зеления чай. Трябва Ви просто сварен и добре изстуден в хладилника чай. Потопете памук, тампони за грим, а може да използвате и самите пакетчета на чая и ги оставете върху клепачите си за 15тина минути.
Зелени я чай има чудесно въздействие и върху косата. Трябват Ви 2 пакетчета зелен чай в чаша гореща вода. След това добавете 1 супена лъжица кокосово масло и 1 една супена лъжица мед. Получената смес се нанася по косата и скалпа и се оставя за поне 30 мин. Това е чудесен начин да се справите с пърхота и капещите коси. А освен това косата Ви ще стане много лъскава и мека.
На прага на зимата, няма как да не обърнем внимание на чая. У нас най-често консумираме чай Биопрограма лайка 20бр и други билкови чайове, като чай Биопрограма Старопланински 20бр, чай Биопрограма Горски кът 20бр, чай Биопрограма Алпинист 20бр, чай Биопрограма Добро утро 20бр и черен чай Английска закуска Ahmad Tea English Breakfast, като обикновено ги пием с мед и лимон. Но как пият чай по света?
Нека да проверим
Чаят от матча е изключително популярен в Япония. Разбира се, цветът на течността е наситено зелен. Чая от матча е силен антиоксидант, фино смлян зелен чай с вековна история, който произхожда от вечно зеленото растение Camellia Sinensis. Историята на древната напитка започва преди повече от 800 години, когато будиският монах Ейсай внася елексира на живот от Китай и засажда Матча в Страната на изгряващото слънце – Япония. В буквален превод Мат-ча означава „чай на прах“. За разлика от обикновения зелен чай, Матча се произвежда чрез засенчване на растението за период около 20 дни преди беритбата, като по този начин в листата на чаения храст се натрупват големи количества хлорофил и полезни за човешкия организъм хранителни вещества. След това листата на чаените дървета Тенча се берат и смилат до получаването на фина зелена пудра с аромат на прясно окосена трева. Технологията на смилане е изцяло ръчна с гранитни камъни, като за един час се приготвят едва 40 гр. от здравословния прах. Този процес на производство на чая е непроменен от столетия.
В Индия повечето хора пият чай от специални билки, които се срещат в Хималаите.
Древните ръкописи разказват, че още през VIII век пр.н.е. чайният лист е бил известен в древната земя на Индустан. Въпреки това широкото популяризиране на чая и историята на свързаните с него обичаи започва едва по времето на колонизацията, когато британците започват да отглеждат тази култура на плодородните индийски земи.
Традициите за пиене на ароматна напитка до голяма степен са заимствани от английския етикет, тъй като индийското благородство се стремило да имитира начина на живот на европейските имигранти. Автентични прибори могат да се намерят само в бедните къщи на Индия, където чай се сервира в груби глинени чаши - кулари, които се изхвърлят веднага след употреба. Това е продиктувано не само от правилата за хигиена, с които в Индия далеч не всичко е наред, но и от кастовите предразсъдъци.
Най-отличителната индийска чаена церемония е приготвянето на традиционна напитка масала. За този процес ще ви трябват два чайника във формата на кана с широко гърло, малка горелка и дълга лъжица за разбъркване. Първо, вода се налива в едната кана, подправките се поставят веднага и се смесват в нея. В момента на кипене водата се отстранява от огъня и приборите с мляко се поставят върху горелката, в която трябва да се добави захар. След като млякото заври, започва интересен процес на смесване на двете части на напитката.
За никой не е тайна, че британците не могат и ден без чай. Най-любим им е черния чай, като задължителна добавка към него е прясното мляко. Но внимание – следобедният чай сам по себе си е традиция, но британците са превърнали в традиция и начина, по който той се консумира.
Пиенето на чай в пет часа следобед винаги е съпроводено с точно определено меню. То се сервира в специални порцеланови подноси на два или три етажа. На първия етаж се слагат малки кръгли бели хлебчета, наречени скоунс. Ядат се с пухкаво масло или бита сметана и конфитюр, най-често от горски плодове.
Вторият етаж на подноса е за продълговати четириъгълни сандвичи, които могат да са само и единствено с малко масло, тънко филенце сьомга и прясна краставица. Хлябът за тези сандвичи най-често е бял, като от него задължително се отстранява кората. На последното ниво на подноса за сервиране (когато има такова) се редят дребни сладки, петифури и бисквити.
И още няколко важни чаени правила по английско:
Точността на англичаните е пословична. Тази за времето на пиене на чай пък е сакрална. Затова за чая в пет следобед не се закъснява при никакви обстоятелства;
Задача на домакинята е да сервира чая на гостите си така, както те го предпочитат. За целта английските домакини са имали домашен тефтер, в който са записвали всички подробности – „Сър Едуард пие чая си с малко мляко и без захар и е левак“. Това означавало, че чашата трябва да бъде подадена на сър Едуард така, че той да може да хване дръжчицата й с лявата си ръка;
За разлика от кафето, чашата за чай винаги се поднася към устата, като в другата ръка под нея се държи чинийката;
Чаената церемония отнема около 45 минути;
Можете да изпиете не повече от три чаши чай;
Няма нужда да чакате чаят да бъде сервиран на всички, за да отпиете. Напитката се консумира гореща, затова спокойно отпивате веднага, щом ви я сервират;
В някои от големите и престижни хотели с традиция във Великобритания се сервира чай всеки ден в пет следобед. Обикновено това се прави в специална зала с ниски, меки мебели;
Чаят не се сърба и в него не се топи храна;
Ако има свещи за декорация, те не трябва да са ароматни, за да не се наруши удоволствието от аромата на чая;
Никога не се пие претоплен чай от предния ден. Просто се вари нова вода и се прави нова запарка;
Пропорцията в запарката обикновено е по една лъжичка за всяка чаша и една за чайника.
Няма как да пропуснем и нашите съседи - турците. Чаят в Турция е много силен и се сервира в малки чаши с бучка захар. Турският чай се сервира по следният начин – сипва се от концентрираната запарена билкова смес (според предпочитанията) и се разрежда с горещата вода. Добавят се бучките захар. Силно концентрирания чай, както го обичат някои се нарича „заешка кръв“.
Чаят в Тибет се прави от мляко, масло от як и сол. Вкусът е горчив. Употребата на масло в топли напитки е действително отдавна позната практика в Тибет. Традиционният маслен чай се приготвя от чай пуър, който изисква повече варене (докато се получи тъмен цвят и наситен аромат). Чаят се разбърква с масло от як, а понякога се добавя и мляко от женски як, за да се образува кремообразна и пенлива течност. В Тибет третират този чай като храна, тъй като е с голяма калорична и хранителна стойност. В суровите зими местните могат да изпият две дузини от него.
За разлика от Наполеон и Хитлер, чаят успешно "нахлува" Русия и завладява страната завинаги. Както и в повечето други страни, чаят първоначално е внесен от Китай, но кога точно? Историците все още спорят по този въпрос.
До ден днешен руснаците пият чай навсякъде и по всяко време. Обичат го горещ, независимо от сезона, черен и силен. А знаете ли, че резенът лимон в чая е именно руска традиция? В Русия 99% от чая се произвеждат от вносни суровини. По-голямата негова част се купува на търговете за чай според мястото на отглеждане: в Шри Ланка, Индия, Китай, Виетнам, Индонезия и Кения. Сочи и Краснодарският край са единствените места в Русия, където отглеждат чаени листа и произвеждат качествен чай.
В Тайван е създаден перленият чай, който е популярен из цяла Азия. Той се приготвя от студен чай, смесен с плодов сок или мляко, към които се прибавят желирани топченца тапиока или плодови желета - те са така наречените "перли" или "балончета". Има и вариант на този чай със сладолед.
В горещият Тайланд чаят е почти винаги леден - приготвя се от силен черен чай, често подправен с анасон, кардамон и други силни подправки, подсладен и разбъркан с кондензирано мляко, сервиран с много лед.
Ако отидете на гости у китайски приятели, домакините най-често ще ви налеят чаша ароматен горещ чай. Върху обширната територия на Китай са разпространени главно шест вида чай. Това са: люча - зелен чай; хунча - червен чай (тоест този, който ние наричаме черен чай); улунча или улунски чай (буквално чай - черен дракон); хуача - чай с цветчета жасмин; байча - буквално бял чай и дзиняча - пресован чай.
Китай и до ден днешен е най-големия производител и потребител на тонизиращата напитка. Традиционно го приготвят от сушени листенца чай, заляти с гореща вода. Консумира се по всяко време на деня - за здраве, за удоволствие или вместо вода.
Легендата разказва, че чаят за първи път е бил открит от китайския император Шенонг през 2737 пр.н.е. Той обичал да пие водата си преварена, за да бъде чиста. Един ден, когато пътувал из империята си той и армията му спрели за почивка. Както обикновено, слугите му сложили водата да се свари, но незабелязано сухо листо от растящ наблизо чаен храст паднало в котлето. При сваряването с листото, водата потъмняла, но никой не забелязал това и така случайно сервирали първият чай на императора. Той го опитал, харесал го и така започва историята си една от най-популярните напитки в света.
Мате е традиционната чаена напитка в Аржентина, а също и в други южноамерикански държави, приготвя се от изсушените листа на дървото йерба мате. Приготвянето на този чай е много интересно - за целта се използва суха кратунка, в която се накисват листата с гореща вода. Сервира се с метална сламка (най-често сребърна), като един съд и сламка могат да бъдат споделяни между няколко човека.
Ройбос е вид червен чай, който расте изключително на територията на Южна Африка. Има характерен аромат и обикновено се сервира без захар и мляко - за да може човек да се наслади на нежният му вкус. В някои специализирани магазини у нас може да се открие. Ройбос се е превърнал в любима напитка на много хора не само заради ароматния си вкус, отличаващ се с повече сладост, но и заради ползите, които има за здравето. Високото съдържание на антиоксиданти, това, че не съдържа кофеин и е с ниско съдържание на танин, го правят една добра алтернатива на кафето или други напитки, съдържащи кофеин. В Южна Африка обикновено се дава на бебета и деца, тъй като мнозина вярват, че растението помага при колики и може да ги облекчи и успокои.
SuperMag
Билковите чайове са прекрасно хидратиращо средство с полезни свойства. Чай Биопрограма малина и шипка 20бр, черния бъз и ехинацеята са много вкусни и ефективни имуностимуланти. Черният чай може да помага при отслабване, тъй като забързва метаболизма, но само, ако се консумира без любимата съставка на британците – млякото.
Зелен чай с мента Ahmad Tea Mint Mystique 10бр х 2 също е чудесен помощник при борбата с килограмите.
Чаените традиции, които се спазват стриктно в азиатските страни и най-вече в Китай и Япония, са нещо свещено. С тях обаче е свързано и доброто познаване на билките, както и на подходящите съдове и правила при приготвянето на чайовете.
Китайците, които са смятани за истинските „родители“ на чая и чаените церемонии, различават 6 вида чай, като може би най-непознатия сред тях е жълтия чай. Причината се крие в това, че поради жълтия цвят на листата, от които се приготвя запарката, те са станали негодни и се считат за долнопробни. Истината на пожълтяването обаче се крие в процеса на обработка на чаените листа.
Днес много малко хора пият жълти чайове. В Китай и Япония можете много рядко да ги срещнете по магазините, а в Европа и САЩ е почти невъзможно. Макар, че преди векове са били предпочитани, популярността им постепенно намалява.
Зеленият чай в различна употреба
Всички сме запознати с невероятни ползи на зеления чай. Истината обаче е, че можем да се възползваме от благоприятното му действие, като го използваме не само като напитка.
Можете да получите страхотна освежаваща терапия за кожата на лицето си, като сварите едно пакетче зелен чай в много малко вода. След това изчакайте да се охлади и добавете три лъжички захар. Нанесе по лицето и разтрийте с кръгообразни движения. След това ще видите как кожата е чудесно ексфолирана и свежа.
Ако сутрин се събуждате с подпухнали очи, отново може да включите зеления чай. Трябва Ви просто сварен и добре изстуден в хладилника чай. Потопете памук, тампони за грим, а може да използвате и самите пакетчета на чая и ги оставете върху клепачите си за 15тина минути.
Зелени я чай има чудесно въздействие и върху косата. Трябват Ви 2 пакетчета зелен чай в чаша гореща вода. След това добавете 1 супена лъжица кокосово масло и 1 една супена лъжица мед. Получената смес се нанася по косата и скалпа и се оставя за поне 30 мин. Това е чудесен начин да се справите с пърхота и капещите коси. А освен това косата Ви ще стане много лъскава и мека.
На прага на зимата, няма как да не обърнем внимание на чая. У нас най-често консумираме чай Биопрограма лайка 20бр и други билкови чайове, като чай Биопрограма Старопланински 20бр, чай Биопрограма Горски кът 20бр, чай Биопрограма Алпинист 20бр, чай Биопрограма Добро утро 20бр и черен чай Английска закуска Ahmad Tea English Breakfast, като обикновено ги пием с мед и лимон. Но как пият чай по света?
Нека да проверим
Чаят от матча е изключително популярен в Япония. Разбира се, цветът на течността е наситено зелен. Чая от матча е силен антиоксидант, фино смлян зелен чай с вековна история, който произхожда от вечно зеленото растение Camellia Sinensis. Историята на древната напитка започва преди повече от 800 години, когато будиският монах Ейсай внася елексира на живот от Китай и засажда Матча в Страната на изгряващото слънце – Япония. В буквален превод Мат-ча означава „чай на прах“. За разлика от обикновения зелен чай, Матча се произвежда чрез засенчване на растението за период около 20 дни преди беритбата, като по този начин в листата на чаения храст се натрупват големи количества хлорофил и полезни за човешкия организъм хранителни вещества. След това листата на чаените дървета Тенча се берат и смилат до получаването на фина зелена пудра с аромат на прясно окосена трева. Технологията на смилане е изцяло ръчна с гранитни камъни, като за един час се приготвят едва 40 гр. от здравословния прах. Този процес на производство на чая е непроменен от столетия.
В Индия повечето хора пият чай от специални билки, които се срещат в Хималаите.
Древните ръкописи разказват, че още през VIII век пр.н.е. чайният лист е бил известен в древната земя на Индустан. Въпреки това широкото популяризиране на чая и историята на свързаните с него обичаи започва едва по времето на колонизацията, когато британците започват да отглеждат тази култура на плодородните индийски земи.
Традициите за пиене на ароматна напитка до голяма степен са заимствани от английския етикет, тъй като индийското благородство се стремило да имитира начина на живот на европейските имигранти. Автентични прибори могат да се намерят само в бедните къщи на Индия, където чай се сервира в груби глинени чаши - кулари, които се изхвърлят веднага след употреба. Това е продиктувано не само от правилата за хигиена, с които в Индия далеч не всичко е наред, но и от кастовите предразсъдъци.
Най-отличителната индийска чаена церемония е приготвянето на традиционна напитка масала. За този процес ще ви трябват два чайника във формата на кана с широко гърло, малка горелка и дълга лъжица за разбъркване. Първо, вода се налива в едната кана, подправките се поставят веднага и се смесват в нея. В момента на кипене водата се отстранява от огъня и приборите с мляко се поставят върху горелката, в която трябва да се добави захар. След като млякото заври, започва интересен процес на смесване на двете части на напитката.
За никой не е тайна, че британците не могат и ден без чай. Най-любим им е черния чай, като задължителна добавка към него е прясното мляко. Но внимание – следобедният чай сам по себе си е традиция, но британците са превърнали в традиция и начина, по който той се консумира.
Пиенето на чай в пет часа следобед винаги е съпроводено с точно определено меню. То се сервира в специални порцеланови подноси на два или три етажа. На първия етаж се слагат малки кръгли бели хлебчета, наречени скоунс. Ядат се с пухкаво масло или бита сметана и конфитюр, най-често от горски плодове.
Вторият етаж на подноса е за продълговати четириъгълни сандвичи, които могат да са само и единствено с малко масло, тънко филенце сьомга и прясна краставица. Хлябът за тези сандвичи най-често е бял, като от него задължително се отстранява кората. На последното ниво на подноса за сервиране (когато има такова) се редят дребни сладки, петифури и бисквити.
И още няколко важни чаени правила по английско:
Точността на англичаните е пословична. Тази за времето на пиене на чай пък е сакрална. Затова за чая в пет следобед не се закъснява при никакви обстоятелства;
Задача на домакинята е да сервира чая на гостите си така, както те го предпочитат. За целта английските домакини са имали домашен тефтер, в който са записвали всички подробности – „Сър Едуард пие чая си с малко мляко и без захар и е левак“. Това означавало, че чашата трябва да бъде подадена на сър Едуард така, че той да може да хване дръжчицата й с лявата си ръка;
За разлика от кафето, чашата за чай винаги се поднася към устата, като в другата ръка под нея се държи чинийката;
Чаената церемония отнема около 45 минути;
Можете да изпиете не повече от три чаши чай;
Няма нужда да чакате чаят да бъде сервиран на всички, за да отпиете. Напитката се консумира гореща, затова спокойно отпивате веднага, щом ви я сервират;
В някои от големите и престижни хотели с традиция във Великобритания се сервира чай всеки ден в пет следобед. Обикновено това се прави в специална зала с ниски, меки мебели;
Чаят не се сърба и в него не се топи храна;
Ако има свещи за декорация, те не трябва да са ароматни, за да не се наруши удоволствието от аромата на чая;
Никога не се пие претоплен чай от предния ден. Просто се вари нова вода и се прави нова запарка;
Пропорцията в запарката обикновено е по една лъжичка за всяка чаша и една за чайника.
Няма как да пропуснем и нашите съседи - турците. Чаят в Турция е много силен и се сервира в малки чаши с бучка захар. Турският чай се сервира по следният начин – сипва се от концентрираната запарена билкова смес (според предпочитанията) и се разрежда с горещата вода. Добавят се бучките захар. Силно концентрирания чай, както го обичат някои се нарича „заешка кръв“.
Чаят в Тибет се прави от мляко, масло от як и сол. Вкусът е горчив. Употребата на масло в топли напитки е действително отдавна позната практика в Тибет. Традиционният маслен чай се приготвя от чай пуър, който изисква повече варене (докато се получи тъмен цвят и наситен аромат). Чаят се разбърква с масло от як, а понякога се добавя и мляко от женски як, за да се образува кремообразна и пенлива течност. В Тибет третират този чай като храна, тъй като е с голяма калорична и хранителна стойност. В суровите зими местните могат да изпият две дузини от него.
За разлика от Наполеон и Хитлер, чаят успешно "нахлува" Русия и завладява страната завинаги. Както и в повечето други страни, чаят първоначално е внесен от Китай, но кога точно? Историците все още спорят по този въпрос.
До ден днешен руснаците пият чай навсякъде и по всяко време. Обичат го горещ, независимо от сезона, черен и силен. А знаете ли, че резенът лимон в чая е именно руска традиция? В Русия 99% от чая се произвеждат от вносни суровини. По-голямата негова част се купува на търговете за чай според мястото на отглеждане: в Шри Ланка, Индия, Китай, Виетнам, Индонезия и Кения. Сочи и Краснодарският край са единствените места в Русия, където отглеждат чаени листа и произвеждат качествен чай.
В Тайван е създаден перленият чай, който е популярен из цяла Азия. Той се приготвя от студен чай, смесен с плодов сок или мляко, към които се прибавят желирани топченца тапиока или плодови желета - те са така наречените "перли" или "балончета". Има и вариант на този чай със сладолед.
В горещият Тайланд чаят е почти винаги леден - приготвя се от силен черен чай, често подправен с анасон, кардамон и други силни подправки, подсладен и разбъркан с кондензирано мляко, сервиран с много лед.
Ако отидете на гости у китайски приятели, домакините най-често ще ви налеят чаша ароматен горещ чай. Върху обширната територия на Китай са разпространени главно шест вида чай. Това са: люча - зелен чай; хунча - червен чай (тоест този, който ние наричаме черен чай); улунча или улунски чай (буквално чай - черен дракон); хуача - чай с цветчета жасмин; байча - буквално бял чай и дзиняча - пресован чай.
Китай и до ден днешен е най-големия производител и потребител на тонизиращата напитка. Традиционно го приготвят от сушени листенца чай, заляти с гореща вода. Консумира се по всяко време на деня - за здраве, за удоволствие или вместо вода.
Легендата разказва, че чаят за първи път е бил открит от китайския император Шенонг през 2737 пр.н.е. Той обичал да пие водата си преварена, за да бъде чиста. Един ден, когато пътувал из империята си той и армията му спрели за почивка. Както обикновено, слугите му сложили водата да се свари, но незабелязано сухо листо от растящ наблизо чаен храст паднало в котлето. При сваряването с листото, водата потъмняла, но никой не забелязал това и така случайно сервирали първият чай на императора. Той го опитал, харесал го и така започва историята си една от най-популярните напитки в света.
Мате е традиционната чаена напитка в Аржентина, а също и в други южноамерикански държави, приготвя се от изсушените листа на дървото йерба мате. Приготвянето на този чай е много интересно - за целта се използва суха кратунка, в която се накисват листата с гореща вода. Сервира се с метална сламка (най-често сребърна), като един съд и сламка могат да бъдат споделяни между няколко човека.
Ройбос е вид червен чай, който расте изключително на територията на Южна Африка. Има характерен аромат и обикновено се сервира без захар и мляко - за да може човек да се наслади на нежният му вкус. В някои специализирани магазини у нас може да се открие. Ройбос се е превърнал в любима напитка на много хора не само заради ароматния си вкус, отличаващ се с повече сладост, но и заради ползите, които има за здравето. Високото съдържание на антиоксиданти, това, че не съдържа кофеин и е с ниско съдържание на танин, го правят една добра алтернатива на кафето или други напитки, съдържащи кофеин. В Южна Африка обикновено се дава на бебета и деца, тъй като мнозина вярват, че растението помага при колики и може да ги облекчи и успокои.
SuperMag